Matura

Wzory obowiązujące na maturze na poziomie podstawowym

Tu możesz pobrać kartę wzorów maturalnych z zaznaczonymi przeze mnie wzorami, które obowiązują na poziomie podstawowym. Po co taka karta? Po to, by podczas robienia zadań wiedzieć, które wzory masz do dyspozycji – bo inaczej wymyśla się rozwiązanie mając do wyboru 5 wzorów, a inaczej mając 30 (dla tych, co nie wiedzą – tę samą kartę dostaje poziom podstawowy i rozszerzony).

Od razu mówię, że w tej karcie jest więcej wzorów, niż bym zaznaczyła, gdybym robiła ją dla siebie. Są tu wzory, które zostały wyszczególnione dla poziomu podstawowego w podstawie programowej, pojawiające się na maturach majowych od 2015 roku, ale też wzory, które nie zostały w podstawie programowej przyporządkowane ani do poziomu podstawowego, ani do rozszerzonego, oraz takie, które co prawda są zaklasyfikowane do poziomu rozszerzonego, ale pojawiały się na maturach podstawowych w czerwcu i sierpniu od 2015 roku (matury czerwcowe i sierpniowe są trudniejsze od majowych). Innymi słowy przygotowałam tę kartę tak, żeby na pewno nikt mnie nie pozwał.

No dobra, i co zrobić z tą kartą? Przede wszystkim – nie drukować jej. Wydrukuj sobie oryginalną kartę wzorów ze strony CKE i na tej karcie samodzielnie zaznacz wzory, które Cię obowiązują. To bardzo ważne, byś świadomie sam zaznaczył wzory, przeczytał, co zaznaczasz, a z czego rezygnujesz. Zrób to po swojemu – jedna osoba będzie wolała zakolorować wszystko to, co ja zaznaczyłam, druga tylko same wzory, a opisy do nich zostawi niezakolorowane, trzecia w ogóle nie będzie zamalowywać, tylko użyje strzałek, a czwarta zamiast zaznaczyć te wzory, które ją obowiązują, będzie wolała skreślić te, które jej nie obowiązują.

Gdy już to zrobisz, zepnij kartki razem, by powstało coś w rodzaju książeczki (tak by korzystało się z tego tak samo, jak na maturze) i zacznij korzystać z tej karty podczas rozwiązywania zadań, tak by te wzory, które Cię obowiązują, Ci się „opatrzyły”. Dzięki temu na maturze od razu będziesz wiedzieć, do których wzorów się kierować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

O autorce

Cześć! Jestem Kinga. Lubię koty, wspinaczkę i choinkowe światełka. Nic nigdy nie sprawiało mi takiej przyjemności, jak słyszenie słów "Ej, to serio jest takie proste?", i to już od czasu, gdy w wieku siedmiu lat nauczyłam młodszą koleżankę, jak wiązać buty. Choć wizja siebie jako nauczycielki pojawiała się u mnie regularnie, była skutecznie tłumiona, bo za każdym razem, gdy o tym komuś wspominałam, słyszałam: "Naprawdę? Chcesz uczyć... gimnazjalistów?", zupełnie jakbym powiedziała, że chcę adoptować karalucha. To sprawiło, że pasję do uczenia innych odkrywałam bardzo długo. W końcu jednak mi się to udało, czego efektem jest ten blog :) Zapraszam do czytania!